Prijavite se za najnovije informacije,
vijesti i ažuriranja
Pridružite se našim članova kako biste primali nedjeljna ažuriranja i posebne ponude dostupne samo putem e-pošte.
ne, hvala

Hram Hrista Spasitelja

Izgradnja Saoborne crkve “Svete Trojice” u centru grada je bio prvi veći graditeljski poduhvat u Banjaluci nakon Prvog svjetskog rata. Građena je na praznom prostoru ispred tadašnje kafane «Balkan» od 1925. godine. Projektovao ju je Dušan Živanović, arhitekta iz Beograda. Crkva je izrađena u srpskovizantijskom stilu, koji se kod nas javlja u arhitektonskoj praksi krajem XIX i početkom XX vijeka.

Građevinski, crkva je završena 1929. godine, a enterijer je rađen poslije raspisanog jugoslovenskog konkursa, na kojem je nagradu dobio Grigorije Samojlov. Ukrašavanje unutrašnjosti crkve i izrada ikonostasa povjereni su Jovanu Bijeliću, Veljku Stanojeviću, Svetislavu Strali, Jaroslavu Kratini i Petru Suhačevu. Crkvi je kumovao prvi ban Vrbaske banovine Svetislav Tisa Milosavljević 1929. godine. Izgradnja Saborne crkve iniciraće dalju izgradnju okolnog prostora, a posebno u periodu Vrbaske banovine. Crkva je oštećena u nacističkom bombardovanju Banjaluke 1941. godine, a ubrzo zatim i srušena po nalogu tadašnje okupatorske vlasti Nezavisne države Hrvatske.

Po završetku II svjetskog rata na ovom mjestu je izgrađen spomenik palim borcima u Narodno oslobodilačkoj borbi protiv fašizma. Sa obnovom crkve, sada pod nazivom, Hrista Spasitelja se počelo 1993. a temelji su iskopani 1992. godine. Spomenik palim borcima u Narodno-oslobodilačkoj borbi je izmješten na plato ispred hotela Bosna. Hram se gradio od 1993 do 2004. godine. Urađen je troslojan zid kao specifičan način gradnje. Crkva je sagrađena od najplemenitijeg kamena sa Bliskog istoka tzv.

TRAVERTIN u bojama (crveni i žuti) koji nastaje vulkanskim erupcijama. Na fasadi hrama se nalaze portali, rozete, stubovi, krstovi, bifole arhivolte koje su rađene od kararskog bijelog mermera. Stubovi (6 velikih i 4 mala) su napravljeni od granita iz mjesta Đadone, Sardinija. Pozlaćeni lim kojim su pokrivene kupole ne rđa, a izrađen je po ruskoj tehnologiji.

Zvona su izrađena u Insbruku kao što su bila zvona i u porušenoj crkvi (B dur) 6400T teška, a najveće zvono je teško 3200T. Ugrađena je i najsavremenija elektronika za zvonjenje. Iako još uvjek njena unutrašnjost nije uređena, danas crkva Hrista Spasitelja predstavlja jednu od najljepših i najvećih arhitektonskih ostvarenja pravoslavnih hramova na Balkanu.

Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva. Politika kolačića